s1

Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kolnicy!

s3

Wycieczka do Warszawy


08.06

Wos- kl. VIII 8,9 VI  2020 r.

Temat: powtórzenie wiadomości – r. VI – konflikty na świecie  – ludobójstwo- temat na 2 lekcje. Proszę zapisać  do zeszytu pojęcie ludobójstwa i na podstawie podanego tekstu zrobić notatkę. ZADANIE DOMOWE : Proszę zrobić ćwiczenie str.194  ćw.1  – pierwsza i druga kropka  i ćw.8- krzyżówka- proszę napisać hasło na 13 VI  odesłać do oceny.

Proszę przygotować się na poprawę  sprawdzianu na 15 VI  - jeżeli ktoś chce.

 

„Zapobieganie ludobójstwu jest zbiorowym obowiązkiem. Razem dążmy do zapewnienia przyszłości wolnej od ludobójstwa. To najlepszy sposób, by upamiętnić tych, którzy 18 lat temu stracili życie w Rwandzie oraz by uhonorować wolę przetrwania ocalałych."

– Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon w 18 rocznicę ludobójstwa w Rwandzie, 2012 r.

 

 

Każdego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi rocznicę ludobójstwa w Rwandzie, do którego doszło w kwietniu 1994 r. Akty ludobójstwa rozpoczęły się 7 kwietnia. W ciągu 100 dni zamordowano 800 tysięcy ludzi pochodzących z grupy etnicznej Tutsi oraz osoby należące do społeczności Hutu, które były przeciwko czystkom etnicznym.

W 1994 roku na oczach społeczności międzynarodowej doszło do masakry ponad 800 000 Rwandyjczyków, w większości z grupy etnicznej Tutsi. Rzeź, która trwała 100 dni, została dokonana przez milicję Hutu i siły rządowe. Mordowanie zaczęło się następnego dnia po zestrzeleniu samolotu, na pokładzie którego znajdowali się prezydenci Rwandy i Burundi, tuż przed lądowaniem w stolicy Rwandy Kigali. Prezydenci wracali z rozmów pokojowych zmierzających do osiągnięcia porozumienia, które zakończyłoby konflikt pomiędzy rządem zdominowanym przez członków grupy etnicznej Hutu a zdominowaną przez Tutsi zbuntowaną armią. Katastrofa stała się iskrą zapalną i dała początek wojnie. Wycofujące się siły rządowe dołączyły do milicji Hutu i razem podżegały cywilów do zabijania Tutsi. Utrzymywali, że osoby cywilne pomagały rebeliantom Tutsi i tym usprawiedliwiali masowy mord dokonywany na niewinnej ludności. Mały kontyngent pokojowy wysłany przez ONZ do monitorowania układu pokojowego nie był upoważniony do prowadzenia działań interwencyjnych. Zlekceważono ostrzeżenie o planowanym ludobójstwie. Skutki ludobójstwa w Rwandzie są dziś nadal odczuwane na wiele sposobów, zarówno w kraju, jak też w sąsiednich państwach. Wschodnie regiony Demokratycznej Republiki Konga, a zwłaszcza duży obszar okręgu Południowego Kivu wciąż znajdują się pod kontrolą milicji Hutu z Rwandy i jej lokalnych sprzymierzeńców. Tak jak i inni bojownicy w Kongo, popełniają oni poważne wykroczenia łamiące prawa człowieka.

W 1994 roku, Rada Bezpieczeństwa ONZ na mocy rezolucji nr 955 utworzyła Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy z siedzibą w Aruszy w Zjednoczonej Republice Tanzanii. Trybunał powstał w następstwie poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego w Rwandzie. Trybunał jest organem sądowniczym powołanym do osądzania osób ponoszących odpowiedzialność za ludobójstwo i inne poważne naruszenia prawa międzynarodowego na terytorium Rwandy.

Czym jest ludobójstwo?

W rozumieniu Konwencji w Sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa (Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide,) z 1948 roku, ludobójstwem jest którykolwiek z następujących czynów, dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub w części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych, taki jak:

  • zabójstwo członków grupy;
  • spowodowanie poważnego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia psychicznego członków grupy;
  • rozmyślne stworzenie dla członków grupy warunków życia obliczonych na spowodowanie ich całkowitego lub częściowego zniszczenia fizycznego;
  • stosowanie środków, które mają na celu wstrzymanie urodzin w obrębie grupy;
  • przymusowe przekazywanie dzieci członków grupy do innej grupy.

Konwencja potwierdza, że ludobójstwo, popełnione czy to w czasie pokoju czy w warunkach wojennych, jest zbrodnią ściganą na mocy prawa międzynarodowego, a strony Konwencji zobowiązują się do jej “zapobiegania i karania” winnych ludobójstwa. Obowiązek zapobiegania i powstrzymania ludobójstwa spoczywa przede wszystkim na państwie, na terenie którego doszło do popełnienia tej zbrodni.

pełny HTML | wersja mobilna
[X]

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.