s1

Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kolnicy!

s3

Wycieczka do Warszawy


12.05.2020

Temat  ( 1 ): Znaczenie ruchu w życiu człowieka
Czym właściwie jest ruch
To celowe działanie poprzez użycie swojego ciała i zmysłów podparte próbami i eksperymentowaniem, wykonywane aby pobudzić do pracy nie tylko cały aparat ruchowy, ale również mięśnie, serce i płuca. Ruch ma istotny wpływ na kształtowanie się i pracę mózgu. Ruszając się trenujemy ciało oraz umysł. Ma on bowiem bardzo duże zapotrzebowanie na tlen, a wysiłek tlenowy zwiększa napływ do niego krwi, tym samym go dotleniając.
Pod wpływem ruchu wydzielają się w mózgu substancje chemiczne zwane neurotrofinami, które pobudzają rozwój komórek nerwowych oraz usprawniają połączenia między nimi. Każdy ruch wymaga współdziałania wielu mięśni, orientacji w otoczeniu oraz wiedzy o stanie własnego ciała.
Korzyści płynące z ruchu.
Przede wszystkim ułatwia regularny obieg krwi, przyczynia się znacząco do rozwoju ciała, oraz wyrabia zręczność i siłę. Ruch sam w sobie przyspiesza metabolizm, prowadzi do lepszego wykorzystania kalorii, co jest pomocne w utrzymaniu stałej wagi ciała. Zwiększa również zapotrzebowanie mięśni na tlen i materiały energetyczne, a także wydzielanie produktów przemiany materii. Szczególnie korzystne zmiany, jakie wywołuje ruch zachodzą w obrębie układu oddechowego, kostnego i krwionośnego, gdzie zwiększona zostaje wewnętrzna średnica naczyń w zależności od zapotrzebowania na tlen i produkty energetyczne. Poprawia to wydolność krążenia i obniża ciśnienie, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jak zawał serca czy udar mózgu. Na uwagę zasługuje również zwiększenie się pod wpływem aktywności liczby naczyń włosowatych w mięśniach, co usprawniania zaopatrywanie w tlen i produkty odżywcze.
Ruch pełni także kluczową rolę w procesie odchudzania zmniejszając masę tłuszczową ciała przy jednoczesnym zwiększaniu wytrzymałości mięśniowej oraz poprawie wydolności oraz przemiany węglowodanowej. Aktywność ruchowa przyczynia się także do obniżenia cholesterolu we krwi oraz wzmocnienia kości, zapobiegając osteoporozie.
Jakby tego było mało, ruch sprzyja wydzielaniu endorfin- hormonów szczęścia, stymulujących wytwarzanie pozytywnej energii. Utrzymuje stała temperaturę ciała, chroni przed przegrzaniem, poprawia odporność  oraz mobilizuje układ immunologiczny. Możemy również przyjąć, że człowiek jako jednostka psychofizyczna poprzez aktywność fizyczną poprawia swoje funkcjonowanie nie tylko w sferze psychicznej ale również duchowej i społecznej.


Temat ( 2 ): Zabawy ruchowe, które lubimy
    Każdy z Was ma ulubioną zabawę ruchową, w związku z tym jeśli macie rodzeństwo i dużo miejsca do zabawy to ich zaproście.:-) Możecie im opowiedzieć dlaczego lubicie tą, a nie inna zabawę, dlaczego sprawia Wam radość. Zabawa może być miłym przerywnikiem w trakcie lekcji.

pełny HTML | wersja mobilna
[X]

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.