s1

Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kolnicy!

s3

Wycieczka do Warszawy


04.05.2020 - Wielcy odkrywcy

Temat : Wielcy odkrywcy – prezentacja postaci, które znacząco wpłynęły na rozwój ludzkości


Na przestrzeni dziejów ludzie zawsze zastanawiali się, co było za następną górą, oceanem, rzeką, a nawet planetą. Odkrywcami są ludzie, którzy przetarli szlak w drodze do nowych miejsc.  Każdy wie, kim byli Marco Polo i Krzysztof Kolumb. Ale czy wiesz, że Krzysztof Kolumb posiadał egzemplarz książki napisanej przez Marco Polo, pełnej odręcznie napisanych przez Kolumba notatek, które posłużyły za inspirację do jego słynnej podróży? Oto lista 10 największych odkrywców jakich znała ziemia.                                                                  

1. Krzysztof Kolumb (1451-1506) Włoski odkrywca. Kolumb odbył cztery przełomowe podróże do Ameryki. Kolumb chciał zrobić to, co zrobił Vasco Da Gama – odkryć Indie. Ale zamiast tego wylądował na Bahamach. Jednak to właśnie podróż Kolumba rozpoczęła eksplorację i kolonizację obu Ameryk.                                                                                  

2. Vasco de Gama (1469 – 1524) Vasco de Gama był portugalskim odkrywcą, który jako pierwszy Europejczyk dotarł do Indii drogą morską. De Gama odbył bezpośredni rejs do Indii – podróżując po Przylądku Dobrej Nadziei w RPA. W 1498 roku Vasco Da Gama dotarł do Calicut (obecnie Kozhikode) w Kerali. Portugalski odkrywca przemierzył Atlantyk i Ocean Indyjski, aby dotrzeć do „Wschodu”. Doprowadziło to do zwiększenia liczby rejsów morskich z całej Europy.                                                                                                                                         

3. Marco Polo (1254-1324) Był weneckim podróżnikiem i odkrywcą, który odbył przełomowe podróże do Azji i Chin. Jego podróże i pisma pomogły otworzyć Daleki Wschód na Europę i zainspirowały Krzysztofa Kolumba i wielu innych odkrywców.

4. Ferdynand Magellan (1480-1521). Portugalia dała światu wielu swoich wielkich odkrywców, takich jak Magellan, pierwszy nawigator, który przemierzył Pacyfik i poprowadził wyprawę, która ostatecznie opłynęła cały świat.                                                                                         

5. James Cook (1728-1779) Był brytyjskim eksploratorem, który odbył przełomowe rejsy na Ocean Spokojny. Podczas trzech wielkich rejsów pod koniec XVIII wieku, Cook stał się wielkim odkrywcą Wysp Pacyfiku i nie tylko. Nawiązał pierwszy europejski kontakt ze wschodnim wybrzeżem Australii. James Cook był pierwszym Europejczykiem, który odkrył Hawaje.                                                                                                                                                           

6. John Cabot (1450-1499) Cabot był włoskim nawigatorem i odkrywcą. Jego prawdziwe imię to Zuan Chabotto, a pod auspicjami króla Anglii Henryka VII odegrał kluczową rolę w odkrywaniu części Ameryki Północnej.                                                                                                                      

7.  Amerigo Vespucci (1454-1512). Amerigo Vespucci jest człowiekiem, od którego pochodzi słowo „Ameryka”. Ten Włoch był nie tylko odkrywcą, ale także kartografem i nawigatorem. Potrafił pokazać, że Brazylia nie jest częścią Azji.

8. Bartolomeu Dias (ok. 1451-1500). Portugalski badacz i nawigator Bartolomeu Dias był pierwszym człowiekiem, który dowodził statkiem płynącym na południowy kraniec Afryki.     

9. Roald Amundsen (1872-1928) Amundsen był norweskim odkrywcą i kluczową postacią w heroicznej erze poszukiwań Antarktyki. Jego wyprawa na Antarktydę w latach 1910-12 odkryła biegun południowy. W 1926 r. poprowadził pierwszą udaną wyprawę na biegun północny. Roald jako pierwszy przeszedł przez Przejście Północno-Zachodnie, trasę, która rozpoczyna się na Oceanie Arktycznym, a kończy na Oceanie Spokojnym.                                       

10. John Smith (ok. 1580-1631). Odpowiedzialny za ustanowienie najwcześniejszej osady dla Anglików w Ameryce Północnej. Jako odkrywca John Smith poruszał się po rzekach pomiędzy zatoką Chesapeake i Virginią. Pomagał również w sporządzeniu mapy obszarów Nowej Anglii i Zatoki Chesapeake.

pełny HTML | wersja mobilna
[X]

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.