s1

Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kolnicy!

s3

Wycieczka do Warszawy


04-05.05

WOS- kl. VIII – 4 i 5 V 2020

Proszę opracować temat 3 (Temat na 2 lekcje) : Polska w Unii Europejskiej.

W notatce uwzględnić – kiedy Polska wstąpiła do Unii , jakie mamy prawa jako obywatele Unii (przypominam- obowiązek mamy tylko 1- przestrzeganie prawa unijnego.), fundusze unijne , i napisać co to jest strefa Schengen  i jakie korzyści mają  państwa do niej należące.

Proszę opisać w zeszycie flagę unii, hymn (kto napisał słowa , kto muzykę ).

CIEKAWOSTKI- do poczytania i sprawdzenia dla zainteresowanych

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja. W tym dniu, w 1950 r., ustanowiono fundamenty zjednoczonej wspólnoty narodów, którą dziś znamy jako Unię Europejską.

Ciekawostki o UE:
1. Mottem Unii Europejskiej jest „Jedność w Różnorodności”. Przesłanie tego hasła jest takie, że poprzez UE Europejczycy są zjednoczeni w wysiłkach na rzecz pokoju i dobrobytu oraz że mnogość kultur, tradycji i języków w Europie jest jej ważnym atutem.
2. Euro jest oficjalną walutą również w krajach znajdujących się poza UE. Do krajów nie będących w Unii Europejskiej, a używających euro jako oficjalnego środka płatniczego należą: Kosowo, Czarnogóra, Andora, Monako, Watykan i San Marino.
3. Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Krąg złotych gwiazd reprezentuje solidarność i harmonię między narodami Europy.
4. Parlament wybiera spośród swych członków przewodniczącego na 2,5-letnią kadencję, który reprezentuje Parlament na zewnątrz i kieruje jego obradami.
5. Chociaż w Unii Europejskiej mieszka zaledwie 7% ludności świata, jej udział w handlu z resztą świata odpowiada za około jedną piątą globalnej wymiany handlowej.
6. Czy wiesz, że Unia Europejska leży na 5 kontynentach?
Poza Europą terytoria należące do Unii znajdują się w: Azji (Cypr), Ameryce Północnej (m.in. Martynika), Ameryce Południowej (Gujana Francuska), a także w Afryce (np. Ceuta, Reunion).
7. Czy wiesz, że dla urzędników Unii marchewka jest owocem?
Wcale nie jest to pozbawione sensu. Zapis taki wynika z tego, że w Portugalii dżem z marchewek jest tradycyjną potrawą. Marchewka została uznana za owoc, żeby nie komplikować przepisów dotyczących dżemów. Musicie przyznać, że jest pewne szczególne piękno w przepisach unijnych.
8. Czy wiesz, że padły propozycje umieszczenia reklam na jajkach?
Zaproponowano drukowanie tekstów reklamowych na skorupkach od jaj. Projekt jednak został odrzucony. Obecnie reklamy można umieszczać jedynie na pudełkach jaj.
9. Czy wiesz, że maskotka Unii Europejskiej nosi imię najjaśniejszej gwiazdy na niebie, Syriusza?
Jest nią niebieska, uśmiechnięta stonoga, która w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe.
10. Maszty przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu, na których zawisły flagi nowych krajów członkowskich, zostały wykonane w Stoczni Gdańskiej. ...

symbolem wspólnej waluty UE euro jest grecka litera epsilon przecięta dwiema równoległymi liniami poziomymi?

sprawdź w jakich krajach jest używana wspólna waluta

...dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle flagi Unii Europejskiej symbolizuje jedność wszystkich obywateli Unii, a ich liczba nawiązuje do starożytnej symboliki liczby 12 oznaczającej perfekcję i całość?

sprawdź co inspirowało jej autora- Arsene Heitza

...maskotka Unii Europejskiej nosi imię najjaśniejszej gwiazdy na niebie Syriusza? Jest nią niebieska, uśmiechnięta stonoga, która w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe.

sprawdź jakie jeszcze mamy symbole Unii

...Unia mimo, że z nazwy Europejska, posiada terytoria również w Afryce, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej i Azji. Graniczy lądowo z takimi krajami jak Brazylia czy Maroko?

sprawdź wszystkich sąsiadów Unii Europejskiej

...w 2016 jedno z polskich miast otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?

sprawdź polskich kandydatów do tego zaszczytnego miana

...co roku odbywają się zawody golfowe- Puchar Rydera, gdzie rywalizują między sobą zespoły Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Unii Europejskiej?

sprawdź gdzie jeszcze zespoły istnieje reprezentacja Unii Europejskiej

...mimo, że Majotta nie jest częścią Unii Europejskiej, uczestniczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a każdy obywatel UE może kandydować tam do władz lokalnych?

sprawdź co jeszcze łączy, a co dzieli Majottę z Unią Europejską

 

pełny HTML | wersja mobilna
[X]

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.