s1

Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kolnicy!

s3

Wycieczka do Warszawy


27-30.04

„Ślimaki”

W tym tygodniu proponuję ćwiczenia, dzięki którym dzieci doskonalą sprawność artykulatorów, wdrażają narządy artykulacyjne do wyraźnej pracy podczas mówienia,  rozwijają słuch fonemowy i percepcję słuchową, utrwalają  prawidłowy tor oddechowy.

1. Zabawa artykulacyjna pt. „Głoska i”

Głoska „i” wybrała się do sklepu z zabawkami. Najpierw szła piechotą i tupała obcasami po chodniku (dzieci rytmicznie wymawiają iii). Gdy zbliżała się do przystanku, zobaczyła nadjeżdżający autobus, więc zaczęła szybko biec (wymawiają iii w szybkim tempie naśladując bieg). Po krótkiej jeździe (iii - ciągłe)  wysiadła tuż przed sklepem z zabawkami. Zobaczyła w nim pięknego pluszowego kota (układają język w tzw. koci grzbiet, czubek języka opierając za dolnymi zębami), jednak bardziej spodobał się jej wielki ślimak. Postanowiła, że poprosi mamę o taki prezent. Zachichotała radośnie, gdy miła pani ekspedientka poczęstowała ją cukierkiem (wymawiają chi chi chi, ich ich ich, naśladują ssanie cukierka).

 

2. Zabawa  artykulacyjna  „Spirala”

Prosimy  dzieci, aby pokazywały w powietrzu (bądź na kartce papieru) palcem kształt spirali (muszelki ślimaka)i jednocześnie wybrzmiewały na jednym wydechu głoskę ś.


3. Zabawa słuchowa „ Zabawki”

Wymieniamy nazwy różnych przedmiotów, np. miś, huśtawka, śliwki, uśmiech, ślizgawka, maślak. Umawiamy się z dziećmi, że gdy usłyszą w nich głoskę „ś” to wstają.
Następnie prosimy, aby dzieci określiły położenie głoski „ś” w wyrazie: na początku, końcu lub w środku wyrazu.

 

4.Zabawa oddechowa: „Muszle ślimaków”

Dziecko stoi w lekkim rozkroku. Na „raz” rozchyla ręce i wdycha powietrze nosem, na „dwa” na długim wydechu wymawia głoskę śśś, jednocześnie przykuca obejmując rękami kolana, jakby zamykał się w muszlach ślimaków. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie.

 

5. Ćwiczenia motoryki małej – rysowanie i kolorowanie ślimaka/wykonanie ślimaka z plasteliny.

pełny HTML | wersja mobilna
[X]

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.