06.04 - Jak obchodzimy święta Wielkanocne?
06.04.2020
Temat dnia: Jak obchodzimy święta Wielkanocne?
Polskie tradycje wielkanocne
Niedziela Palmowa to święto rozpoczynające Wielki Tydzień - ustanowiono je na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W Polsce obchodzone jest od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
Misteria męki Pańskiej - w Wielki Piątek, w sanktuariach zwanych kalwariami i w niektórych przyklasztornych kościołach odbywają się misteria męki Pańskiej. Szczególnie silnym przeżyciem zarówno wizualnym, jak i duchowym jest uczestnictwo w drodze krzyżowej, w czasie której wiernie odtworzona jest droga Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia do grobu.
Pisanki - zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy: kraszanki (przez gotowanie jajka w wywarze barwnym), pisanki (powstają przez rysowanie na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku), oklejanki (przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami papieru lub tkaniny) i nalepianki (ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru). śmigus-dyngus - zwyczaj śmigusa-dyngusa ma swoją wielowiekową tradycję. Jest on związany z czasem kończącym obchody Świąt Wielkanocnych i przypada na dzień po zmartwychwstaniu Chrystusa, czyli Poniedziałek Wielkanocny. Obchodzony w całej Polsce, polega najczęściej na wzajemnym polewaniu się wodą, często w niezdrowo dużych ilościach…
Pokoloruj kolorowankę