s1

Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kolnicy!

s3

Wycieczka do Warszawy


Historia szkoły

Pierwsza powojenna szkoła w Kolnicy mieściła się w budynku usytuowanym w zachodniej części wsi w pobliżu dawnej piekarni, a rozpoczęła swą działalność 15 października 1945 roku. Zapisanych było do niej było 46 uczniów z powiatu żywieckiego. Pierwszym nauczycielem i kierownikiem szkoły był Antoni Dereń. Budynek był oczywiście poniemiecki, a znajdowały się w nim 3 sale lekcyjne. Przez kolejne lata liczba uczniów tej szkoły wzrastała, zmieniały się obwody oraz liczba klas ze względu na wprowadzane reformy.

W roku szkolnym 1968/69 było już 102 uczniów  i obowiązywał  system ośmioklasowy, a tylko dwie sale nadawały się do prowadzenia zajęć w klasach łączonych. Wtedy ostatecznie zatwierdzono plan budowy nowej szkoły, a termin jej rozpoczęcia ustalono na jesień 1969 roku. Wiosną następnego roku zarówno młodzież szkolna, nauczyciele , jak  dorośli mieszkańcy wsi pracowali społecznie przy budowie szkoły: rozrównywali ziemię, wrzucali piasek, zasypywali rowy przy fundamentach, rozładowywali wywożony gruz. Kolejny rok szkolny 1970/71 to już 148 uczniów, ponieważ uczniowie klas V – VIII z Młodoszowic przeszli do Kolnicy. Młodzież wciąż uczyła się w starej, a pracowała społecznie przy zagospodarowaniu placu wokół nowej szkoły. Budowa Szkoły Podstawowej w Kolnicy związana była z akcją Budowy Szkół Tysiąclecia.

Oficjalne otwarcie nastąpiło 6 stycznia 1971 roku, wtedy też nadano szkole imię Marii Konopnickiej. Nowa szkoła miała duże, jasne sale oraz sanitariaty, których niestety nie było w starej. Sali gimnastycznej niestety nie wybudowano, ale dzieci ćwiczyły w holu rekreacyjnym. Po trzech latach dołączyli do Kolnicy uczniowie z Bąkowa, a szkoła stała się placówką zbiorczą. Wieloletnim kierownikiem szkoły był pan Maksymilian Krupa. Od 1974 roku placówka stała się dwuciągowa, wtedy też do naszej szkoły dołączył z Bąkowa pan Michał Mazur – nauczyciel historii, który był pomysłodawcą i wykonawcą utworzenia w szkole Izby Pamięci i Tradycji, która mieściła się od tamtego czasu w sali numer 5.Uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy przynosili do szkoły stare przedmioty, sprzęty, naczynia, hełmy, karabiny lampy naftowe, żelazka, gliniane butelki i dzbany. Kolejni nauczyciele wzbogacali zbiory. Przez cztery lata dyrektorką była pani Anna Pikuła, a od 1978 roku pani Irena Drobczyk. 23 maja 1980 roku szkoła otrzymała sztandar. Pieniądze na ten cel zdobywano przez cały rok ze sprzedaży makulatury, zarobkowania przy pracach polowych i organizowania zabaw dochodowych. Oficjalne otwarcie Izby Pamięci i Tradycji nastąpiło także23 maja 1980 r .Istnieje ona do dzisiaj i ma już37 lat, wciąż w tej samej sali lekcyjnej – klasopracowni języka polskiego i historii. Warto tu wspomnieć o „białych sobotach”. Wtedy na jeden dzień w roku szkoła stawała się specjalistyczną przychodnią lekarską. Mieszkańcy Kolnicy i pobliskich miejscowości bezpłatnie korzystali z porad i specjalistycznych badań lekarskich specjalistów z Klinki policyjnej w Opolu. Kuchnia szkolna zaczęła funkcjonować w 1974 roku. W 1990 roku dyrektorem szkoły został pan Piotr Mieszczańczuk. Włożył wiele starania w wygląd i estetykę pomieszczeń szkolnych oraz otoczenia. W miejscu dawnego klombu z różami pojawiły się kompozycje krzewów zielonych oraz skalniaki. Placówkę wyposażono w sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, młodzież rozpoczęła naukę informatyki. Kolejne lata to reforma oświaty, która znowu powoduje , że w szkole jest sześć klas , następnie młodzież dojeżdża do gimnazjum w Grodkowie.

W roku szkolnym 2016/ 2017 r. dyrektorem został pan Miłosz Krok.

Od przyszłego roku szkolnego szkoła w Kolnicy na skutek   zmian w prawie oświatowym znowu, po 16 latach, staje się szkołą siedmio-, a następnie ośmioklasową.

 

 

 

 

 

pełny HTML | wersja mobilna
[X]

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.