s1

Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kolnicy!

s3

Wycieczka do Warszawy


22.06

Informatyka klasa 6,grupa 1 22.06.2020

Temat: Narzędzia i polecenia aplikacji GIMP.

Przepisz notatkę:

Każdy obrazek, zdjęcie składa się z punktów, tzw. pikseli.
Każdy piksel posiada swoje współrzędne oraz liczbę, która określa jego barwę.
Im więcej jest pikseli, tym większa jest jakość zdjęcia.
Określa się że grafika rastrowa jest mało skalowalna. Oznacza to, że przy dużym powiększeniu zdjęcie traci na jakości. Powiększeniu ulegają piksele w wyniku czego stają się bardziej widoczne.
Natomiast grafika wektorowa zapisuje obrazy posługując się tzw. interpretowaniem ich jako figury geometryczne, a każda z nich posiada swoją wielkość i położenie. Dlatego też ten typ grafiki jest bardzo skalowalny (mając parametry figury możemy ją dowolnie powiększać, zachowując nie tylko proporcje, ale i ostrość obrazu).

Elementy znajdujące się w przyborniku to: zaznaczanie prostokątne, zaznaczanie eliptyczne, odręczne zaznaczanie obszarów, zaznaczanie rozmyte, zaznaczanie obszarów z podobnymi kolorami, nożyce zaznaczające obszary dopasowane do krawędzi.

Obracanie

Jeśli obiekt na fotografii jest odchylony od pionu lub poziomu, prawdopodobnie konieczne będzie

jego obrócenie o pewien kąt. Do tego celu służy narzędzie Obrót.

Kadrowanie

Często po przeniesieniu zdjęć z aparatu na komputer okazuje się, że wymagają one kadrowania. Kadrowanie  służy najczęściej usunięciu ze zdjęcia obiektów, które nie powinny znaleźć się na zdjęciu. Oznacza ono wycięcie z pierwotnie obserwowanego obrazu jego fragmentu w celu uzyskania najlepszego kadru.

 

Filtry graficzne

Filtry są potężnym narzędziem programu do edycji fotografii cyfrowych. Filtry określają sposób przekształcania grupy pikseli tak, aby uzyskać w efekcie obraz wyostrzony, rozmyty lub przekształcony.

 

Fotomontaż jest jedną z najbardziej efektownych technik edycji zdjęć. Dzięki umieszczeniu wybranego obiektu na dowolnym tle, można umieścić swoje zdjęcie na tle zachodzącego słońca, na egzotycznej wyspie, czy też w obecności sławnej osoby.

 

Skalowanie polega na przekształceniu obrazu w taki sposób, aby otrzymać plik o mniejszych rozmiarach.  Poprzez wykonanie czynności skalowania rysunku nauczymy się pomniejszać i powiększać widok obrazu.

Informatyka klasa 6, grupa2- 22.06.2020

Temat: Budowa okna programu GIMP.

Przepisz notatkę:

Program GIMP składa się z wielu odrębnych okienek. Najważniejszym z nich jest okienko o nazwie „Edytor obrazów GIMP”, w którym edytujemy obraz, fotografię itp. Główną cechą obrazów tworzonych w programie GIMP jest wielowarstwowość. Obraz składa się z dowolnej liczby warstw, które są niezależnymi obrazami. Warstwy (Layers) można porównać do przezroczystych kalek, na których można malować, bądź umieszczać na nich tekst. Zmiana zawartości jakiejkolwiek warstwy nie wpływa na pozostałe.

Drugim ważnym okienkiem jest oczywiście okno edycji. Każde okienko w którym

edytujemy obrazek (fotografie itp.) posiada własne menu, do którego dostęp mamy

na dwa sposoby, pod prawym klawiszem myszki lub spod strzałki umieszczonej

w lewym górnym rogu okienka edycyjnego

Okienko bez którego nie dałoby sie obejść  to paleta Warstw, Kanałów i Scieżek

Linijki służą do orientacji w wymiarach obrazka w czasie posługiwania się narzędziami.

Warstwy można sobie wyobrazić jako przezroczyste folie, z których każda zawiera oddzielną grafikę, a nałożone na siebie tworzą kompletny obraz.

Każda warstwa może mieć przypisaną do niej maskę. Maska to rodzaj nakładki na obraz, umożliwiająca wybranie obszaru edycji.

Ścieżki służą do tworzenia obszaru zaznaczania i rysowania złożonych kształtów.

Zobacz galerię obrazków z wiadomości- kliknij link

pełny HTML | wersja mobilna
[X]

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.