s1

Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kolnicy!

s3

Wycieczka do Warszawy


04.06

Informatyka , klasa 8, 04.06.2020

Temat: Praca w chmurze.

Przepisz notatkę:

Chmura” to ogólne określenie usług sieciowych, umożliwiających tworzenie lub trzymanie plików na serwerach nienależących do nas. Zapewnia  dostęp do naszych plików niezależnie od tego, z jakiego komputera korzystamy – o ile jesteśmy połączeni z Internetem.

Chmura - pozwala przechowywać pliki i wykonywać na nich dostępne czynności (np. przekazywać innym, usuwać, kopiować, edytować...).

Rozwiązania oparte na technologii chmury są mobilne. Oznacza to, że możesz korzystać z nich z każdego miejsca na Ziemi, wystarczy tylko dostęp do Internetu. Dzięki temu możesz np. sprawdzić pocztę na telefonie, przesłać prezentację do Klienta z tabletu lub laptopa w pociągu oraz łatwo udostępnić plik

Trzy najpopularniejsze chmury: Microsoft One-

Drive, Google Drive, Dropbox

Google Drive służy do  przechowywania dokumentów oraz jako grupowe narzędzie do edycji dokumentów w czasie rzeczywistym. Dokumenty te mogą być udostępniane, otwierane i edytowane przez kilku użytkowników jednocześnie.

Dropbox to multiplatformowa aplikacja pozwalająca tworzyć kopie zapasowe danych na zewnętrznych serwerach.

Działanie chmury: 

Praca nad plikami nie różni się znacząco od pracy nad plikami umieszczonymi lokalnie n a dyskach komputerów pracowni komputerowej czy w domu. Chmura ma jednak przewagę nad plikami

lokalnymi, gdyż jest dostępna z każdego urządzenia podłączonego do Internetu (również tabletu lub smartfona), a także umożliwia jednoczesną pracę kilku osób przy jednym dokumencie.

Dostęp do chmury odbywa się za pomocą kont użytkownika, które pozwalają na weryfikację uprawnień do chmury.

Zalety pracy w chmurze:

- łatwa praca grupowa

- dostęp z każdego miejsca

- nie wymaga instalacji oprogramowania

- niezależność od systemu operacyjnego

- znacznie większe bezpieczeństwo danych

 

Wady pracy w chmurze:

- ryzyko awarii

- ryzyko zakończenia usługi

- naruszenie prywatności

- nie działa w przypadku awarii sieci                                                            

pełny HTML | wersja mobilna
[X]

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.