s1

Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kolnicy!

s3

Wycieczka do Warszawy


06.04

Historia- kl. VIII

Proszę zrobić w zeszycie notatkę z następującego tematu Przemiany społeczne i kulturowe w II połowie XX w.

W notatce należy uwzględnić :

- przypomnieć sobie pojęcie : rewolucja i zrobić krótka notatkę z tematu

przepisać do zeszytu pojęcia: można też wydrukować i wkleić

-poszukać i  obejrzeć na you tube dokument o Martine Lutrze Kingu

 

Pochodzenia pojęcia kontestacja można poszukiwać w języku francuskim (fr. contestation – negacja) lub w łacinie – łac. contestari oznacza protestować. Pochodzenie słowa od razu wyjaśnia jego znaczenie - kontestacja jest to bowiem sprzeciw wobec danego zjawiska, opinii itp., który najczęściej wyrażany jest publicznie.

Kontrkultura, 
ruch społeczny kwestionujący podstawowe normy i wartości współczesnej kultury miejsko-przemysłowej.
Feminizm 
[łac. femina ‘kobieta’], 
nazwa bardzo szerokiego ruchu o charakterze politycznym, społecznym, kulturowym i intelektualnym, którego różne orientacje, szkoły, teorie i badania łączy wspólne przekonanie, że kobiety były i są przedmiotem dyskryminacji.

 

Terroryzm 
[łac.], 

różnie umotywowane, najczęściej ideologicznie, planowane i zorganizowane działania pojedynczych osób lub grup, podejmowane z naruszeniem istniejącego prawa w celu wymuszenia od władz państwowych i społeczeństwa określonych zachowań i świadczeń, często naruszające dobra osób postronnych; działania te są realizowane z całą bezwzględnością, za pomocą różnych środków (nacisk psychiczny, przemoc fizyczna, użycie broni i ładunków wybuchowych), w warunkach specjalnie nadanego im rozgłosu i celowo wytworzonego w społeczeństwie lęku.

Segregacja rasowa - sformalizowana dyskryminacja oparta na kryterium rasowym, polegająca na oddzieleniu jednaj rasy od drugiej, np. przez wyznaczanie jej odrębnych środków komunikacji, odrębnych szkół, miejsc zamieszkania i miejsc pracy.

Sobór  powszechny- uroczyste zgromadzenie Kolegium Biskupów ze wszystkich krajów oraz innych przedstawicieli Kościoła katolickiego, obradujące pod przewodnictwem papieża lub jego przedstawiciela – legata. Obrady te dotyczą takich zagadnień jak: doktryna religijna, organizacja i dyscypliny kościelna

Laicyzacja- proces prowadzący do zeświecczenia, czyli zmniejszenia wpływu instytucji religijnych (Kościołów) na sposób życia i postępowania jednostek i całych społeczności (takie dziedziny, jak: prawo, oświata, wychowanie), a także postępujący rozdział instytucji wyznaniowych od państwa.

ZADAŃ PISEMNYCH NIE MA.

pełny HTML | wersja mobilna
[X]

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.